Kia

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Kia Shuma ) Przegub ABS Shuma 1.5 2000r.



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Shuma ) Manuale
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CrashBandicot
Moderator

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 369
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Kia Shuma 1,5 2000r, Vectra B 2.0 DTi 2000r. kombi, Omega BFL 2001r. 2.6 V6 235KM Automat
Piwa: 8/0
Wysłany: Pon 17 Sty 2011, 12:54
Temat postu:

Przegub ABS Shuma 1.5 2000r.


Nie jestem pewien czy dział jest odpowiedni, ale dla osób naprawiających po raz pierwszy kijanke pod blokiem może się przydać. A na pewno skróci czas naprawy.

Ostatnio szlag trafił przegub w moim autku. oczywiście natychmiast zacząłem szukać nowego. I tutaj pojawił się problem. Mało który sklep bezproblemowo powiedział, że to taki przegub albo taki. Wszędzie jakiś problem był. Co ciekawsze. Po konsultacji telefonicznej w ASO także otrzymałem informacje o dwóch różnych przegubach.

Nie zdziwicie się chyba jak powiem, iż chciałem zaoszczędzić czas i pieniądze, zamiast latać po ASO i zostawiać góry pieniędzy wraz z niewiadomym czasem naprawy. Z tego też powodu mój nadworny mechanik pojawił się z misją demontażu przegubu. Otóż przegubu z pół osi nie da się zdjąć na szybko i wygodnie, ale to już umożliwiło chociaż policzenie zębów.

Ilość zębów w przegubach tych to 26x22.

Idąc dalej. Koronka ABS znajdująca się na tym przegubie jest elementem demontowalnym. Minimum 3/4 przegubów dostępnych takiej koronki nie posiada. Stąd oczywiście pojawia się problem.

W trakcie całej akcji postanowiłem dokonać zakupu przegubu marki Pascal. Głównie dlatego, iż ktoś na forum się wypowiedział pozytywnie na temat tej firmy. W sklepie internetowym InterCars przegub wraz z kosztami dostarczenia do domu wyniósł mnie 123zł.

I teraz kwestia prawie że manualna czyli proces wymiany. przebiegał u mnie dwuetapowo i był wykonany przez mechanika.

Etap pierwszy to demontaż pół osi. Po podniesieniu auta z jednej strony zdejmujemy koło. następnie cały zestaw koła został odkręcony od amortyzatora (dwie śruby z nakrętkami - sprawdzę, ale chyba 17). Po rozmontowaniu tego mamy możliwość swobodnego wybicia przegubu z zestawu. Oczywiście o odkręceniu nakrętki na przegubie od strony koła przypominać chyba nie muszę. W momencie gdy już mamy wystający przegub można zabrać się do demontażu półosi. Wystarczy (przynajmniej u mnie) ją wybić ze skrzyni biegów. Oczywiście nie używamy do tego młota 25 kg tylko robimy w miarę delikatnie, aby nie uszkodzić niczego. w szczególności uszczelniaczy. Przed wybijaniem dobrze zaopatrzzyć się w miskę, gdyż poleci olej ze skrzyni. Gdy półoś nam już puści, to spokojnie możemy ją wybebeszać z samochodu. osoby które w tym momencie kończą samodzielną naprawę, mogą auto pozostawić na kobyłce, lub w inny sposób uniesione, lub po skręceniu mocowania amora, postawić na kole. Druga opcja spowoduje jednak kolejne wycieki ze skrzyni.

Demontaż przegubu. Można go dokonać odpowiednim ściągaczem, jednak jest to wersja PODOBNO. W moim przypadku przegub został wycięty w czynnikach pierwszych. Przed wycinaniem przegubu, należy zając się pierścieniem ABS. Z racji materiału z którego jest wykonany, należy to robić w miarę delikatnie. Najniebezpieczniejszym sposobem jest walenie młotkiem, chociaż skutecznym. U mnie pierścień zszedł na prasie. jak nie będziecie mieli prasy i będziecie to wykonywać samodzielnie, to wkręcamy cały zestaw w imadło i stukamy młotkiem. Jak nie pójdzie to walimy młotkiem ale już po ówczesnym rozgrzaniu palnikiem. pamiętajcie aby zbytnio nie przegrzać materiału, gdyż stanie się kruchy.

jak już pierścień będzie luzem to możemy przystąpić do wycinania przegubu. I teraz mała niespodzianka. Przegub posiada małą wredną zapinkę, znajdującą się na końcu półosi. W nowym zestawie przegubu takiej zapinki nie było, dlatego też jej obecność okazała się niespodzianką. Na szczęście nie została uszkodzona podczas wycinania więc swobodnie można było ją zastosować ponownie. uprzedzam, iż intercars w swojej ofercie takich zapinek nie ma, tak samo jak odpowiednich pierścieni ABS jako elementy oddzielne.

Po usunięciu starego przegubu montowanie nowego to już wręcz formalność.

tak przygotowany zestaw montujemy w aucie. Półoś nabijamy w skrzyni do momentu aż młoteczek nam odbije podczas uderzania w końcówkę przegubu. Oczywiście przegub powinien być wyprostowany. Jak już wszystko wlezie na swoje miejsce, to pozostaje złożyć cały zestaw. Wsadzamy przegub w odpowiednie miejsce, przykręcamy zestaw koła to amortyzatora, zakładamy nakrętkę przegubu (oczywiście montujemy z zastosowaniem nowej nakrętki) i solidnie dokręcamy. Po solidnym dokręceniu należy zbijakiem utworzyć w nakrętce taki cycek zabezpieczający przed odkręceniem. Robimy go w miejscu wycięcia na przegubie. Następnie zakładamy koło, opuszczamy samochód, wylewamy gdzieś w odpowiednie do tego celu miejsce wycieknięty olej, uzupełniamy go w skrzyni i jedziemy do sklepu po browara, aby z uśmiechem nacieszyć się samodzielnie wykonaną pracą.

Uwagi co do manuala. Wiem, iż nie jest taki jak powinien być, ale te informacje jak bym posiadał wcześniej, to cały proces zajął by mniej czasu i był po prostu wygodniejszy. Może komuś pomoże. Fotki dodam przy okazji wymiany końcówek stabilizatora. Tak też kolejne manuale w przygotowaniu czyli wymiana żarówek w podświetleniu przycisków i pokręteł nawiewu, wymiana łączników stabilizatora przód i tył.
Powrót do góry
gadu-gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Shuma ) Manuale Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Kia Shuma »

Opinie o samochodach Kia Shuma - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Kia Shuma ) Manuale


KiaSportage

54 800

2015r.

149 000 km

małopolskie

KiaRio

11 900

2007r.

155 573 km

pomorskie

KiaCee'd

34 900

2015r.

198 372 km

świętokrzyskie

KiaSoul

19 000

2010r.

177 500 km

wielkopolskie

KiaCee'd

89 900

2020r.

6 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System