Kia

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Kia Shuma ) Podświetlenie włączników i pokręteł



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Shuma ) Manuale
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CrashBandicot
Moderator

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 369
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Kia Shuma 1,5 2000r, Vectra B 2.0 DTi 2000r. kombi, Omega BFL 2001r. 2.6 V6 235KM Automat
Piwa: 8/0
Wysłany: Pon 06 Lut 2012, 00:46
Temat postu:

Podświetlenie włączników i pokręteł


Wiele razy spotkałem się na forum z licznymi pytaniami dotyczącymi niedziałającego podświetlenia we wnętrzu Shum. Odpowiedzi wielokrotnie zróżnicowane. Raz dobre, raz złe, jednak dzięki nim, i tak musiałem kombinować sam. Chcąc uprościć wymianę dla innych, postanowiłem przygotować manual:

A więc do rzeczy:

Sytuacja częsta. nie działa podświetlenie przycisków po prawej stronie kierowcy oraz pokręteł nawiewu. Niby nie jest to duża usterka, ale zaufajcie mi. Męczy. Ja już się nauczyłem gdzie jest jaki przycisk, ale na ślepo i tak nie jest łatwo.

1. Dopchanie się do żarówek. W tym celu należy zdemontować całą maskownicę naokoło zegarów i radia. Jak już pewnie wiecie, jest to jeden element, który dość łatwo się demontuje. W tym celu należy odkręcić dwie śruby znajdujące się nad zegarami. Polecam opuścić maksymalnie kolumnę kierownicy. Wkrętak krzyżakowy, najlepiej krótki. Po usunięciu śrub delikatnie odchylamy całość. Po drodze będziemy mieli jeszcze chyba osiem zatrzasków, jednak łatwo je pokonać. Robiąc to z wyczuciem, nie połamiemy ani zatrzasków ani całego elementu. Gdy zatrzaski już puszczą to pozostają do odpięcia kostki od wszystkiego co się da. A odpiąć należy idąc od lewej strony:

- regulator świateł
- Regulacja elektrycznych lusterek (kto nie ma ten nie odpina)
- Włącznik tylnej wycieraczki
- Światła przeciwmgielne tylne
- Podgrzewanie tylnej szyby
- Awaryjne
- Zegarek

Najlepiej aby kostki nam się nie pomyliły później, ale w sumie to i tak nie da się tego podłączyć źle.

2. przechodzimy do wymiany tego co się już da. Podświetlenie pokręteł nawiewu. Jeśli mamy czymś zaślepiony otwór radia to usuwamy zaślepkę, ewentualnie wyjmujemy radio jeśli zajmuje cały otwór lub jest umiejscowione na dole. jak już mamy wgląd do środka, po przyjrzeniu się dokładnym, znajdziemy kabelki chowające się w czarnych oprawkach. To są właśnie oprawki wspomnianych żarówek. Obracamy i wyciągamy. jak już się to uda, to wystarczy wyjąć żarówkę i zastąpić ją nowym egzemplarzem. W tym wypadku jest to standardowa żarówka wnętrza stosowana prawie w każdych pojazdach, więc rozpisywać się nie będę. Żarówka bezcokołowa. PO wymianie wsadzamy na miejsce i zapalamy postojowe światła. jak pokrętła się świecą to znaczy, że jest ok. jak nie to szukamy przyczyny, najlepiej zaczynając od sprawdzenia napięcia.

3. Teraz najtrudniejsze. Wymiana żarówek w podświetleniu przycisków. O włącznik wycieraczek należy się nie martwić, gdyż nie jest on podświetlany. Pozostają nam włączniki od awaryjnych, przeciwmgielnych tylnych oraz podgrzewania tylnej szyby. Łatwo nie będzie i będzie to wymagać trochę zdolności manualnych. Zacznijmy od samych żarówek. Kupić sie ich kompletnych nie da z tego co wiem. Znalazłem jedynie diody, ale nie wiem jak się będą spisywać, więc ograniczyłem się do żarówek. Są one w małych opraweczkach, jednak na szczęście bez problemu można je z nich wyciągnąć i zastąpić dostępnymi w sprzedaży "wkładami". Ale po kolei. Włącznik od awaryjnych należy niestety rozebrać. Dopiero po rozebraniu ukaże się oprawka, którą wyciągamy po uprzednim obróceniu. Samej wymiany nie będę opisywać. Sami dojdziecie do tego demontując uszkodzonąSmile Włącznik awaryjnych nie powinien się rozsypać, ale nawet jakby to maksymalnie na 3 - 4 elementy - łatwe do zmontowania. Pozostałe włączniki mają możliwość wymiany żarówek bez rozbierania całości. ja jednak dla wygody zdejmowałem osłonę. Wspomniane żarówki wyglądają tak:



Jeśli chodzi o kolor to ja wsadzałem pomarańczowe i świeci na pomarańczowo, więc zastosować możecie dowolny kolor wedle uznania. Oprócz awaryjnych. Tutaj wsadzajcie albo czerwoną albo białą.

3. Podpinamy kostki ponownie i sprawdzamy efekt przed montażem całości, poprzez włączenie świateł.

4. Jak działa to składamy i po problemie.

mała uwaga do właścicieli autek z poduszką powietrzną. Bezwzględnie wszystkie takie zabiegi wykonujemy przy ODŁĄCZONYM AKUMULATORZE. Zapobiega to ewentualnej aktywacji poduszki, co dla osoby nachylonej nad kierownicą może być lekko zaskakujące, a nawet śmiertelne.

Ewentualnie niedociągnięcia w manualu proszę o zgłaszanie na PW. postaram się uzupełnić.


Ostatnio zmieniony przez CrashBandicot dnia Pią 29 Maj 2015, 09:05, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
gadu-gadu
zawiej1

Debiutant



Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): wielun
Posiadane auto: kia shuma1.5
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 14 Kwi 2012, 20:20
Temat postu:

podświetlenie


Witam. mam problem z podświetleniem zegarów i całości kokpitu ogólnie.Zaczęło sie to tak ze rozebrałem wszystko tzn całą obudowe licznika i całą reszte . wymieniłem zarowki w liczniku i wszystko było ok do momentu az nie zachciało mi sie sprawdzić zarowki w przełączniku do przeciwmgielnych. zwarłem gniazdo zaróweczki w tym przełączniku . zaiskrzyło sie ... i wszystko zgasło a na domiar tego cos zabuczało z prawej strony za schowkiem.Teraz jak włączam obieg zamknięty nawiewu to slysze jak cos tam sie uruchamia niby to jakiś silniczek niby cos. przy wyłaczeniu również tak działa. na wprost jak jest dziura na radio jest czerny kabelek masowy przykrecony do metalowego stelaża . Ten kabelek ma czarna prostokątna końcówke w której jest wsówka. możektoś wie gdzie to podłączyc??? sprawdziłem wszystkie kolorowe małe bezpieczniki isa dobre . co robic ratunku Smile
Powrót do góry
CrashBandicot
Moderator

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 369
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Kia Shuma 1,5 2000r, Vectra B 2.0 DTi 2000r. kombi, Omega BFL 2001r. 2.6 V6 235KM Automat
Piwa: 8/0
Wysłany: Nie 15 Kwi 2012, 11:19
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Podświetlenie włączników i pokręteł


szczerze mówiąc, to akurat nie kojarzę takiego kabelka, lub go nie pamiętam. Na pewno jest to jakaś masa. Tylko, jaka to nie wiem.

Co do pracowania tego silniczka o którym mówiłeś, to jest to normalne. Po prostu zmiana obiegu z zamkniętego na otwarty jest realizowana za pośrednictwem silniczka:) wcześniej musiałeś go po prostu nie słyszeć.

Gniazda elektryczne dowolnego rodzaju, czyli takie jak w tym przełącziku sprawdzamy miernikiem. Kosztuje mniej niż komplet żarówek, ewentualnie komplet bezpieczników wraz z ewentualną naprawą instalacji.
Powrót do góry
gadu-gadu
zawiej1

Debiutant



Dołączył: 14 Kwi 2012
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): wielun
Posiadane auto: kia shuma1.5
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 15 Kwi 2012, 11:29
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Podświetlenie włączników i pokręteł


reasumująć co moge zrobić zeby naprawićtopodświetlenie? wymienić przełączniki? bezpieczniki dobre jak wcześniej pisałem eh.glupota nie zna granić Smile
Powrót do góry
CrashBandicot
Moderator

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 15 Wrz 2010
Posty: 369
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódź
Posiadane auto: Kia Shuma 1,5 2000r, Vectra B 2.0 DTi 2000r. kombi, Omega BFL 2001r. 2.6 V6 235KM Automat
Piwa: 8/0
Wysłany: Nie 15 Kwi 2012, 23:34
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Podświetlenie włączników i pokręteł


Zacznij od ponownego sprawdzenia zarowek. Jak sa dobre to szukaj dalej w kierunku bezpiecznikow. Sprawdz obie skrzynki bezpiecznikow. I te przy nodze i te pod maska. Przy odpowiednich bezpiecznikach sprawdz nei to czy sa dobre, tylko czy jest napiecie na nich:)
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Nie 15 Kwi 2012, 23:34
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Shuma ) Manuale Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Kia Shuma »

Opinie o samochodach Kia Shuma - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Kia Shuma ) Manuale


KiaSportage

61 900

2016r.

106 428 km

śląskie

KiaCee'd

77 960

2020r.

53 230 km

mazowieckie

KiaSportage

45 800

2015r.

180 000 km

małopolskie

KiaSportage

89 900

2020r.

29 000 km

śląskie

KiaSportage

48 900

2012r.

248 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System