Kia

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Kia Sportage ) Czyszczenie odpływu klimatyzacji



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Sportage ) Manuale
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzybeq

Auto Maniak



Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 1607
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lubelskie <-> Kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: Kia Sportage 2.0 DOHC 1999 ver coś pomiędzy I a II
Piwa: 90/7
Wysłany: Sob 27 Sie 2011, 19:50
Temat postu:

Czyszczenie odpływu klimatyzacji


Witam.

"Co zrobić, gdy podczas jazdy z włączoną klimą ukochanej kapie na nogi..."

Widziałem iż na forum kilku użytkowników boryka się z problemem takim jaki wystąpił u mnie. Przy jeździe na krótkie trasy nic się nie działo, ale gdy "przegoniłem" auto 400km non stop z włączoną klimą zauważyłem że na prawym chodniczku zrobiło się mokro.


Po pierwsze przygotować się psychicznie na około 2h roboty.

Miejsce gdzie zbiera się woda pokazuje poniższe zdjęcie:
http://zapodaj.net/ca196f736f30.jpg.html

Jest to obudowa od parownika klimy, czyli tej części, która oddaje chłód z płynu do powietrza (a raczej płyn ogrzewa się od przepływającego przez niego powietrza).

Czeka nas trochę rozbiórki, więc przydadzą się śrubokręt krzyżak oraz długi klucz z nasadką 10.

Pierwsze to musimy wyciągnąć schowek. Trzymają go 2 śruby:

http://zapodaj.net/4e79b6872891.jpg.html
http://zapodaj.net/489e8091316e.jpg.html

Po zdjęciu schowka odkręcamy obudowę, a następnie belkę na której "wisi" nasz schowek. Tu przyda się ta długa 10tka o której wspomniałem wcześniej. Z prawej strony do belki jest dobry dostęp, z lewej - powiedzmy trochę gorszy...
Po zdjęciu belki odłączamy kable od wentylatora i demontujemy go. Jest przymocowany na 3 wkrętach i nie sprawia problemów z demontażem. Kolejny etap, to rozpięcie wszystkich blaszek zatrzaskowych oraz demontaż blachy obok komputera ECM. Od teraz musimy szczególnie uważać na wiązkę kablową.
http://zapodaj.net/26bef2f83406.jpg.html
Ktoś może uznać, że nie jest to konieczne, ale ułatwia wydostanie obudowy. Od razu informuję iż zatrzaski umieszczone są dookoła obudowy, więc usunięcie tych od strony blachy nie jest rzeczą łatwą. Przydaje się w tym momencie odkręcenie śrub mocujących cały nawiewnik. 1 znajduje się nad wentylatorem (wkręt), 2 obok odprowadzenia skroplin, 3 nad parownikiem. Po odkręceniu należy postępować ostrożnie, gdyż parownik trzyma się wtedy na wężach połączeniowych i przydałoby się nic nie uszkodzić. Po wydostaniu wszystkich zapinek możemy przystąpić do otwarcia obudowy. U mnie nie było problemu z rozdzieleniem obudowy, ale to co zobaczyłem w środku trochę mnie przeraziło.
http://zapodaj.net/1d7e087537b6.jpg.html
http://zapodaj.net/4c83cc00f1b8.jpg.html

Wrzuciłem te drastycznie wyglądające zdjęcia, aby uświadomić czytelników, że u Was może jeszcze nie kapie, bo macie drożny odpływ, ale nie macie świadomości jak wygląda parownik...

Po umyciu wszystkiego i wyczyszczeniu parownika (przydaje się woda z płynem do mycia naczyń, spryskiwacz, odkurzacz i sprężone powietrze) złożyłem wszystko w odwrotnej kolejności.
Po uruchomieniu silnika zamknąłem recyrkulację i włączyłem nawiew klimy na max. Po 2 minutach miałem już malutką kałużę pod autem, więc operację uznałem za udaną. Zobaczymy jak to będzie w trasie.

Tak przy okazji - zastanawiam się, czemu odpływ wyprowadzony jest w kierunku jazdy, przecież pęd powietrza będzie utrudniał wydostanie się wody... Może jak mnie kiedyś najdzie chęć na pracę - wstawię tam kolanko i rurkę...

Paweł.
_________________
˙zsıʍoɯ ɯʎzɔ o \'ɐıɔǝɾod zsɐɯ ǝıu ıʞodop \'ǝʇsoɹd ʇsǝɾ oʞʇsʎzsʍ
Powrót do góry
gadu-gadu skype status Wystawiono 1 piw(a)
lukon

Debiutant



Dołączył: 24 Cze 2011
Posty: 20
Skąd jesteś (miejscowość / region): Żurowa
Posiadane auto: KIA SPORTAGE 2.0i 1999r
Piwa: 1/1
Wysłany: Sob 29 Paź 2011, 19:49
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Czyszczenie odpływu klimatyzacji


No właśnie mi o to chodziło kolego jesteś wielki Very Happy
Powrót do góry
ks

Czytelnik



Dołączył: 30 Wrz 2010
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Sportage 99
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 22 Mar 2012, 21:51
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Czyszczenie odpływu klimatyzacji


Świetny opis, a jeżeli chodzi o odpływ to ja mam gumowe kolanko ale i tak cieknie na nogi.
Powrót do góry
Silwer

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 487
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łódzkie
Posiadane auto: A4 B6 1.8t quattro avant
Piwa: 25/1
Wysłany: Pon 02 Lip 2012, 22:27
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Czyszczenie odpływu klimatyzacji


Pozwolę sobie odgrzać temat. Ostatnio z klimy brzydko pachniało i postanowiłem postąpić tak jak kolega wyżej pięknie to opisał. Tyle, że zamiast blaszek mam wkręty Sad (może wina rocznika)I tu jest problem. Męczyłem całe popołudnie i nie mogę wszystkich odkręcić. Z tym, tak czy inaczej sobie poradzę.
Co mnie zaskoczyło najbardziej? Przy rozkręcaniu znalazłem pilota do alarmu, w foliowej torebeczce położonego na dmuchawie w zagłębieniu. Dodam,że auto nie reaguje na niego. Ktoś może się z tym spotkał?
Powrót do góry
sajko_25

Czytelnik



Dołączył: 07 Lip 2016
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): łódź
Posiadane auto: kia ceed I
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 07 Lip 2016, 14:59
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Czyszczenie odpływu klimatyzacji


Niestety zdjęcia nie działają, a bez nich może być trochę ciężko... Prośba do autora: Da radę podlinkować fotki na nowo? Dziękuję
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Czw 07 Lip 2016, 14:59
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Sportage ) Manuale Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Kia Sportage »

Opinie o samochodach Kia Sportage - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Kia Sportage ) Manuale


KiaSportage

54 800

2015r.

149 000 km

małopolskie

KiaSportage

84 800

2021r.

75 000 km

małopolskie

KiaSportage

89 900

2020r.

17 000 km

wielkopolskie

KiaPro_cee'd

14 900

2009r.

250 000 km

wielkopolskie

KiaSportage

36 990

2011r.

163 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System