Kia

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Kia Picanto ) problem z hamulcem ręcznym



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Picanto ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maad

Czytelnik



Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Renault Grand Scenic II 2.0 2005
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 03 Lis 2012, 14:06
Temat postu:

problem z hamulcem ręcznym


Witam Smile

Mam problem z działaniem, a raczej niedziałaniem, hamulca ręcznego na prawym kole. Z lewej strony jest ok, a z prawej chyba coś jest źle zmontowane, coś się zepsuło, albo ja nie ogarniam skośnookiej myśli technicznej Wink

W lipcu zeszłego roku musiałem wymienić tarcze i klocki z tyłu z obu stron, bo wszystko cholernie skorodowało. Usługę wykonał jeden z warszawskich autoryzowanych serwisów, którego nazwy nie wspomnę. Nic innego przy hamulcach nie było robione. Na przeglądzie w marcu b.r diagnosta zwrócił uwagę na niedziałający ręczny po prawej stronie ... i jakoś tak się zeszło aż do teraz, gdy moja LP wróciła z pracy z rozgrzanym tylnym prawym kołem i swądem spalonych okładzin.

Zdjąłem zacisk, wyczyściłem te blaszki, po których jeździ klocek. Tarcza i klocek wizualnie były ok, więc zmontowałem wszystko do kupy. Blokada ustąpiła więc zająłem się linką ręcznego i ... zgłupiałem.



Strona prawa


Strona prawa - zbliżenie


Strona lewa


Strona lewa - zbliżenie

Lewy hamulec działa prawidłowo - zaczep linki przesuwając się w kierunku przodu samochodu przekręca zgodnie z ruchem wskazówek zegara ten duży, sześciokątny bolec, powodując zahamowanie koła. Gdy ręczny jest zwolniony, sprężyna odchyla zaczep do tyłu i koło obraca się luźno.
Z prawej strony jest inaczej - koło blokuje się, gdy zaczep przesunie się do tyłu, np. gdy przy pomocy klucza obrócę bolec w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek (patrząc od dołu).
Zaciągnięcie dźwigni ręcznego wymusza oczywiście przesunięcie zaczepu linki do przodu - nic nie jest w pancerzu zablokowane ani przymarznięte - bolec się przekręca w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek, ale koło pozostaje luźne.

Zupełnie nie wiem, co o tym myśleć. Czy to moja indolencja techniczna, czy coś się może jednak zepsuło? A może coś zostało źle zmontowane?
Pomóżcie proszę, bo nie chcę, żeby mechanik przepukliny dostał jak zacznę opowiadać tę historię Wink

P.S. Na zdjęciach widać, że w stanie spoczynku zaczep przy lewym kole jest odchylony do tyłu, a gumowa osłona linki jest rozciągnięta. Po prawej stronie, zaczep jest skręcony o jakieś 45, może 60 stopni do przodu, a osłona linki jest maksymalnie ściśnięta.
Powrót do góry
dar9999

Auto Maniak



Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 2599
Skąd jesteś (miejscowość / region): RP WAWA
Posiadane auto: M-B W163 HONDA VW OPEL
Piwa: 235/0
Wysłany: Sob 03 Lis 2012, 16:42
Temat postu:

Re: ( Kia Picanto ) problem z hamulcem ręcznym


Jak jestes pewny ze linka nie blokuje się w pancerzu , to do naprawy-regeneracji lub wymiany jest dzwignia z wnętrzem rozpieraczem - zacisk , popróbuj zdjąć linkę z dzwigni polewaj płynem hamulcowym okolice osi dzwigni ręcznego i caly czas ruszać dzwignią może się odpiecze-odblokuje-rozrusza ,jeśli popsiukasz WD-40 to mało bo tam jest oring uszczelniający
Powrót do góry
maad

Czytelnik



Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Renault Grand Scenic II 2.0 2005
Piwa: 0/1
Wysłany: Sob 03 Lis 2012, 17:42
Temat postu:

Re: ( Kia Picanto ) problem z hamulcem ręcznym




Dzięki za szybki odzew Smile
Masz na myśli miejsce zaznaczone strzałką? A może pomogłaby strzykawka z cienką igłą i wstrzyknięcie płynu pod ten oring?
Powrót do góry
dar9999

Auto Maniak



Dołączył: 28 Mar 2010
Posty: 2599
Skąd jesteś (miejscowość / region): RP WAWA
Posiadane auto: M-B W163 HONDA VW OPEL
Piwa: 235/0
Wysłany: Nie 04 Lis 2012, 22:22
Temat postu:

Re: ( Kia Picanto ) problem z hamulcem ręcznym


Tak tu gdzie strzałka ,próbuj strzykawką
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
maad

Czytelnik



Dołączył: 09 Kwi 2010
Posty: 9
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Renault Grand Scenic II 2.0 2005
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 13 Lis 2012, 21:38
Temat postu:

Re: ( Kia Picanto ) problem z hamulcem ręcznym


dzięki dar9999 za porady - operacja się udała Smile piwko się należy Wink

przy okazji informacja na temat serwisu Lech Szymczyk z Warszawy - w tym serwisie zablokowany ręczny to duży problem, bo serwis nie jest chętny żeby bawić się w odblokowywanie, nie chce także zregenerować zacisku, bo podobno w picanto nie regeneruje się zacisków ... ale za to bardzo chętnie wymieni cały zacisk na nowy za jedyne 1000 zł Laughing
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 13 Lis 2012, 21:38
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
mroczeq

Czytelnik



Dołączył: 02 Lut 2016
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kielce
Posiadane auto: Kia Picanto
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 02 Lut 2016, 22:30
Temat postu:

Re: ( Kia Picanto ) problem z hamulcem ręcznym


Witam,

Sorry źe ogrzewa kotleta ale mam dokładnie ten sam problem u teścia w Kiance.

Lewe koło, nie działa hamulec ręczny, ta dźwignią przy zacisku jest skierowana do przodu samochodu a linka jest luźna.
Wymiana linki nic nie dała, nadal jest luźna.
Dźwignią nie pracuje w całym zakresie, ale za cholery nie mogę jej rozruszać.

Czy ktoś bardziej obeznany w temacie mógłby mi wytłumaczyć na jakiej zasadzie działa ten rozpierak w środku?

Zastanawia mnie dlaczego gdy ruszam dźwignią przy zacisku do przodu, koło się blokuje, ale gdy odchylam do tylu, również się blokuje!!!

No i zakres ruchu dźwignią jest jakby ograniczony w 50%


Bardzo proszę o jakieś porady
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Picanto ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Kia Picanto »

Opinie o samochodach Kia Picanto - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Kia Picanto ) Porady, problemy techniczne


KiaRio

11 990

2006r.

146 000 km

wielkopolskie

KiaSportage

84 800

2021r.

75 000 km

małopolskie

KiaSorento

15 990

2002r.

240 000 km

wielkopolskie

KiaCee'd

51 900

2019r.

112 000 km

mazowieckie

KiaCee'd

19 900

2011r.

199 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System