Kia

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Kia Shuma ) Wymiana płynu chłodniczego



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Shuma ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
vitek

Debiutant



Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 41


Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Sie 2008, 19:28
Temat postu:

Wymiana płynu chłodniczego


Witam!
Dziś byłem na przeglądzie i powiedziano mi żeby uzupełnił płyn chłodniczy. Kupiłem litr Petrygo niebieski. Odkręcam kurek od chłodnicy, a tam zielony. W sklepie powiedziano mi, że mam lać bez namysłu, ale coś mi się to nie podoba. Nie wiem czy można mieszać różne kolory płynów chłodniczych. Może najlepiej wylać zieleninę i wlać nowy, zamiast uzupełniać i czekać na reakcję? Wie ktoś ile wchodzi litrów w cały układ chłodzenia? Po prawej od chłodnicy jest jakiś zbiornik wyrównawczy - czy tam wlewać płyn, czy raczej standardowo, bezpośrednio do chłodnicy? Co o tym myślicie?
Pozdrawiam
Witek
Powrót do góry
Redshuma

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 345
Skąd jesteś (miejscowość / region): znad morza
Posiadane auto: Opel Corsa C 1,7DI i Opel Signum 2,2 benzyna
Piwa: 22/3
Wysłany: Wto 19 Sie 2008, 21:47
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Wymiana płynu chłodniczego


Witam! Do Shumy wchodzi 6 litrów płynu chłodniczego. Wlewa się go bezpośrednio do chłodnicy (na zimnym silniku) i zamyka korek. Potem włącza się silnik i nagrzewa się do temperatury aż się otworzy termostat (ok.90stopni). Po wyłączeniu silnika i przestygnięciu układu otwiera się ponownie korek chłodnicy i dolewa płynu do pełna, pod korek. Natomiast do zbiorniczka wyrównawczego dolewa się tyle ile wskazuje miarka.
Niektórzy twierdzą, że układ uzupełni się ze zbiorniczka wyrównawczego, dlatego zalewają go powyżej stanu Full zaraz po zalaniu płynu do chłodnicy. Można i tak, ale polecam mój pierwszy sposób.
Shumy fabrycznie zalewane były płynem Castrol - zielony, dlatego przypuszczam, że nikt od nowości go u Ciebie nie wymieniał. Nie polecam mieszania płynów. Mogą mieć różne właściwości i w układzie mogą nie spełniać swojej roli.
Powrót do góry
vitek

Debiutant



Dołączył: 01 Paź 2007
Posty: 41


Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 19 Sie 2008, 21:57
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Wymiana płynu chłodniczego


Dzięki Redshuma za ekspresową odpowiedź! Na dniach wymienię płyn według Twojego sposobu. Pozdrawiam.
Powrót do góry
strazaczek

Debiutant



Dołączył: 24 Lis 2008
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): nowy sacz
Posiadane auto: kia sephia 1.6 GTX
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 25 Lis 2008, 23:38
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Wymiana płynu chłodniczego


Zgadzam się z powyższym postem, lej płyn przy zimnym silniku żeby nie podniosło ci głowicy, natomiast najlepiej kup płyn np. do volskwagena który nie powoduje korozji i nie jest szkodliwy dla uszczelek pod głowicą. Pamiętaj o zimnym silniku!!!
Powrót do góry
kurtd

Czytelnik



Dołączył: 22 Gru 2008
Posty: 8
Skąd jesteś (miejscowość / region): Łomża
Posiadane auto: kia shuma 1,5 '99
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 22 Gru 2008, 12:36
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Wymiana płynu chłodniczego


też ostatnio wymieniałem płyn w chłodnicy. ale żeby zlać cały łącznie ze zbiornikiem wyrównawczym musiałem odkręcić ten zbiornik i po prostu go przechylić. jest jakiś inny prostszy sposób?
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Pon 22 Gru 2008, 12:36
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Redshuma

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 29 Wrz 2007
Posty: 345
Skąd jesteś (miejscowość / region): znad morza
Posiadane auto: Opel Corsa C 1,7DI i Opel Signum 2,2 benzyna
Piwa: 22/3
Wysłany: Pon 22 Gru 2008, 12:59
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Wymiana płynu chłodniczego


Witam! Jest prosty sposób. Musisz mieć jednak sprężone powietrze i po odkręceniu korka chłodnicy wprowadzasz końcówkę od przedmuchiwania owiniętą w szmatkę do wlewu zbiorniczka. Powoli zwiększasz ciśnienie a płyn ze zbiorniczka będzie się przelewał króćcem przy korku chłodnicy.
Jednak polecam demontaż zbiorniczka, ponieważ jest okazja do jego oczyszczenia z różnych osadów i paprochów.
Powrót do góry
iveride

Dyskutant



Dołączył: 25 Gru 2008
Posty: 70
Skąd jesteś (miejscowość / region): Płock
Posiadane auto: KIA SEPHIA II 1999, 1,5 DOHC
Piwa: 0/3
Wysłany: Sob 29 Sie 2009, 20:42
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Wymiana płynu chłodniczego


strazaczek napisał:
Zgadzam się z powyższym postem, lej płyn przy zimnym silniku żeby nie podniosło ci głowicy, natomiast najlepiej kup płyn np. do volskwagena który nie powoduje korozji i nie jest szkodliwy dla uszczelek pod głowicą. Pamiętaj o zimnym silniku!!!


wlewanie na zimnym silniku ma znaczenie?
chyba wylewanie płynu z chłodnicy, a wiadomo że bez płynu się nie uruchamia to pewnie stąd ta opinia. jednak przede wszystkim trzeba zlewać płyn na zimnym silniku. bo zlanie na przegrzanym spowoduje brak chłodzenia.

w instrukcji pisza by napełniać ten plastikowy zbiorniczek (dolewanie płynu) tylko niby jak ma go zassać z tego zbiorniczka, zawór otwiera się gdy jest cisnienie w układzie chłodniczym, chyba że ten zaworek oprócz zaworku przelewowego ciśnieniowego ma zawór zwrotny i gdy wytworzy się podciśnienie to zaciaga ze zbiorniczka? (tylko wtedy wypadałoby żeby w rurce był płyn (a po otwarciu korka chłodnicy płyn zleci do zbiorniczka

jest jakies odpowietrzenie przy nalewaniu płynu???

Pzdr,
Powrót do góry
R@D
Moderator

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 16 Lis 2007
Posty: 318
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Mazda 6 GG 2.0 02r.
Piwa: 6/0
Wysłany: Sob 29 Sie 2009, 23:41
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Wymiana płynu chłodniczego


Z tego co wiem po spuszczeniu płynu zalewa się do zbiorniczka wyrównawczego i w celu odpowietrzenia odpala się samochód i ogrzewanie na full. Jak wytworzy się temperatura wtedy układ zasysa płyn, dolewa się do zbiorniczka itd.
Robiłem tak w 4 samochodach i działało. Jedynie w Shumie temperatura za każdym razem zbliżała mi się do niebezpiecznego zakresu. Trzeba było się przejechać, dosłownie po kilku metrach temperatura zaczęła spadać. Czyli układ zassał płyn.
Jak to dokładnie działa nie mam pojęcia. Stosowałem się do rad mechaników Wink
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Mrsulki

Stały Bywalec



Dołączył: 25 Cze 2009
Posty: 151
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: KIA CARENS II 1,8 benzyna + LPG
Piwa: 12/1
Wysłany: Nie 30 Sie 2009, 08:39
Temat postu:

Re: ( Kia Shuma ) Wymiana płynu chłodniczego


"wlewanie na zimnym silniku ma znaczenie?"

No to zrób małe doświadczenie rozgrzej szklankę ze zwykłego grubego szkła a potem wlej do niej schłodzoną wodę. Pewnie szklanka pęknie.
Tak samo dzieje się z głowicą lub blokiem rozgrzanego silnika jeśli wlejemy do niego chłodny płyn.
No i jeszcze jedno zalewajcie płyn dobrych markowych firm (Schel, Mobil, BP ...) a nie jakieś g.... Petrygo czy marketowe wynalazki.
_________________
Pozdrawam Radek
KIA Moderator
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Shuma ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Kia Shuma »

Opinie o samochodach Kia Shuma - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Kia Shuma ) Porady, problemy techniczne


KiaSportage

67 900

2017r.

166 500 km

wielkopolskie

KiaSportage

45 800

2013r.

186 000 km

pomorskie

KiaOptima

54 900

2018r.

92 278 km

kujawsko-pomorskie

KiaSportage

89 900

2020r.

29 000 km

śląskie

KiaSportage

74 000

2016r.

90 000 km

lubelskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System