Kia

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( ) Puchar Kia Picanto



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( ) Kia - wiadomości i ciekawostki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Moto T@rget

Auto Maniak



Dołączył: 28 Kwi 2006
Posty: 1525


Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 22 Cze 2006, 22:46
Temat postu:

Puchar Kia Picanto


Dwa tygodnie przed podwójną rundą wyścigowego KIA Picanto Cup (30.06 - 1.07) kierowcy startujący w tym najbardziej ekscytującym cyklu wyścigów markowych spotkali się na treningu na torze Poznań. Dla wielu zawodniczek i zawodników była to pierwsza okazja do poznania konfiguracji obiektu, ci, którzy już tu startowali poszukiwali najlepszej techniki jazdy na nowej nawierzchni toru.

Sztuka wyścigowej jazdy samochodem polega na nieustannym dążeniu do doskonałości.



Ta zasada dotyczy w równym stopniu weteranów tej dyscypliny sportów samochodowych, jak i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w karierze. Większość startujących w KIA Picanto Cup dopiero uczy się sztuki wyścigowej i dla nich trening pod okiem doświadczonych instruktorów był nieustannym odkrywaniem podstaw szybkiej i bezpiecznej jazdy. Nieocenioną pomocą dla wszystkich był instruktaż Zbigniewa Szwagierczaka, jednego z najbardziej utytułowanych i doświadczonych kierowców wyścigowych w Polsce. Od lat nazywany "Profesorem" zna tor Poznań jak nikt, a kunszt wyścigowej jazdy ma w "małym palcu".

W części teoretycznej wielokrotny mistrz Polski mówił o ogólnych zasadach pokonywania zakrętów, instruował jak należy hamować, gdzie i dlaczego przyspieszać, szczegółowo przedstawił charakterystykę każdego zakrętu toru, na planie pokazał najróżniejsze pułapki toru. Krótki wykład dotyczący dobierania ciśnienia powietrza w oponach oraz zasad walki fair zakończył część teoretyczną. Praktyka rozpoczęła się od przejechania kilku okrążeń za samochodem prowadzonym przez Zbigniewa Szwagierczaka, który w niezbyt dużym tempie prezentował kilka wariantów najbardziej optymalnego toru jazdy na kolejnych fragmentach toru Poznań.



Po takim wstępie zawodnicy odbyli dwie trzygodzinne sesje treningowe. Ci, którzy mieli w samochodach zamontowane fotele pasażera mogli zaprosić do swego auta któregoś z instruktorów. oprócz wymienionego Zbigniewa Szwagierczaka błędy zawodników KIA Picanto Cup poprawiali m. in. Tomasz Dąbrowski, Grzegorz Baran, Tomasz Płaczek, Miłosz Majewski czy Krzysztof Gawroński.

Zawodnicy odkrywali różnice w prowadzeniu samochodu zależnie od ciśnienia w oponach, poszukiwali najlepszego toru jazdy, starali się zachować niezwykle ważną w wyścigach płynność jazdy.

O najczęściej popełnianych błędach mówił Tomasz Dąbrowski: Niemal wszyscy jadą złym torem, za wcześnie hamują, zbyt późno przyspieszają. Niektórych trudno przekonać do tego, aby hamowali przed rozpoczęciem zakrętu, a nie w jego trakcie. W efekcie były przypadki nauki ratowań i bezpiecznego powrotu na tor. Staram się pokazywać młodzieży popełniane błędy, uczę jak należy je korygować i staram się wpoić podstawową i najważniejszą zasadę jazdy wyścigowej - jedziemy płynnie, łagodnie, nie destabilizujemy auta.

Klara Ruszkowska pod koniec sesji treningowej: - Jeździłam ze wszystkimi instruktorami, bardzo dużo się dowiedziałam, teraz tylko… muszę się nauczyć jeździć. Ciągle nie mogę znaleźć właściwego toru jazdy. Nie wiem gdzie zacząć hamowanie. Teraz zmienię ciśnienie w oponach, mam jeszcze 20 minut treningu - zobaczę czy będzie lepiej.

Monika Liberadzka po przejażdżce ze Zbigniewem Szwgierczakiem: - Nigdy bym się nie spodziewała, że tym samochodem można tak szybko jeździć. To niesamowite. Kiedy ja wsiadłam do auta instruktor wytknął, że mam niedobrą pozycję za kierownicą. Na początek musiałam więc zmienić położenie fotela - od razu jeździ mi się lepiej. Teraz dobieram ciśnienie w oponach i uczę się. Chyba w całym sezonie będę się tylko uczyła. Żeby tylko nic nie popsuć i dojeżdżać do mety.

Wojciech Osiecki: - Przejechałem tor z instruktorami i strasznie dużo mi to dało. Ja ze sportem nigdy nie miałem kontaktu, chociaż z motoryzacją - tak. Skończyłem politechnikę, a nie umiem jeździć samochodem… Będę się starał dojeżdżać w drugiej dziesiątce, no i żeby dziewczyny mnie nie objeżdżały…

Marcin Ślusarczyk: - Nie ogarniam. Chyba jeżdżę za nerwowo. Czekam na samochód, żeby przejechać się z Krzyśkiem, dowiem się co robię źle. Kombinuję z ciśnieniem - nic. Staram się jechać szybko - czasy są katastrofalne. Dla mnie to porażka, w Kielcach czułem się znakomicie, tu nic nie wychodzi, popełniam tyle błędów, że mam już całkiem zjedzone opony. Wcale mi się to nie podoba, okazuje się, że nie potrafię jeździć…

Bartosz Wiśniewski: - Już nie mam siły, cały czas się uczę. Nie jeździłem z instruktorami, bo nie mam drugiego fotela w samochodzie, ale jeździłem za samochodami prowadzonymi przez instruktorów. Moje największe bolączki to hamowanie, brak powtarzalności i nie umiem stabilizować samochodu gazem. Ale się nauczę.

Grzegorz Grzyb: - Dużo pracy. Na razie uzyskuję czasy dające nadzieje na miejsce w pierwszej piątce, ale nie na zwycięstwo. Sprawdzamy temperaturę i ciśnienie opon, ilość paliwa i ćwiczymy. Cóż, będę się starał, liczę na to, że będzie dobrze.
_________________
Moto T@rget - agencja informacyjna
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( ) Kia - wiadomości i ciekawostki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1





 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( ) Kia - wiadomości i ciekawostki


KiaSportage

89 900

2020r.

17 000 km

wielkopolskie

KiaStonic

67 300

2020r.

57 312 km

podkarpackie

KiaPro_cee'd

14 900

2009r.

250 000 km

wielkopolskie

KiaRio

11 900

2007r.

155 573 km

pomorskie

KiaRio

46 400

2018r.

84 400 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System