Kia

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Kia Sportage ) Sonda lambda


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Sportage ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
leon7080

Debiutant



Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Siem-ce śl.
Posiadane auto: merc-benz a klasa W169 1.5 LPG
Piwa: 1/0
Wysłany: Pią 18 Wrz 2009, 21:18
Temat postu:

Sonda lambda


Witam wszystkich posiadaczy Sportage.
Przed miesiącem nabyłem Sportage 2.0 pb+lpg, i świeci mi się check, kilka razy odłączałem akumulator, ale po przejechaniu kilkunastu kilometrów ponownie zaświeca się. Skorzystałem z samo diagnostyki i wyświetla mi błędy bodajże 35 i 36, w każdym razie oba błędy związane są z obwodem sondy lambda. Przeglądałem schemat i w na schemacie widnieją 2 sondy a u mnie jest 1 na kolanie za kolektorem i mam pytanie, czy za katalizatorem też powinna być, czy jest tylko jedna. Po za tym na benzynie gasł mi na wolnych obrotach, ale poprzedni właściciel zanadto oszczędzał i prawdopodobnie przyczyna tkwiła we wtryskach, bo pojeździłem na benzynie i teraz pracuje dobrze. Nie będę ukrywał, że gazu w mieście spala mi ponad 16 litrów, to chyba trochę za dużo, a na gazie nie ma żadnych problemów. A wkurza mnie ta kontrolka. i jeszcze jedno auto jest z 1999 roku i powinno być gniazdo OBD2 a nie ma, podejrzewam że ktoś je usunął bo poprzedni właściciel miał super elektryka(m.in rozbudował sterowanie centralnym zamkiem tak, że 2 dni męczyłem się, aby przywrócić wszystko do normy). Proszę osoby znające dobrze to auto o pomoc.
Powrót do góry
Kwadi

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 150
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: VB
Piwa: 30/3
Wysłany: Sob 19 Wrz 2009, 11:54
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


Witam.
Gratuluje nabycia Kijanki Wink

Jeśli pali sie check, to znaczy ze są błędy. Po odłączeniu akumulatora kasują się. System jest tak skonstruowany ze jeśli dana usterka zostanie naprawiona to po około 30-tu uruchomieniach silnika bez usterki - zostanie ona skasowana z kompa.
W SGE I jest jedna sonda lambda, tak jak piszesz na kolanku miedzy kolektorem wydechowym a katalizatorem.

Wg mojej tabeli błędów (ściągnięta z netu):

15, 17, 35, 36, 37 - sonda lambda lub jej obwód



Auto w prospekcie KIA ma następujące spalania:

Producent podaje (2,0 16V):
trasa 90 km/h - 9,2
trasa 120 km/h - 10,4
miasto - 12,4

Gazu zawsze trzeba liczyć +10%. Jeśli rzeczywiście wyskakują błedy od sondy lambda, to może ona już nie pracować w ogóle bądź pracować za wolno co daje przekłamane informacje do kompa który moze dawać za duże dawki paliwa. Ja wymieniałem u siebie - koszt wymiany, zczytania i skasowania błędów + sonda to około 400pln.
Z tego co wiem to dopiero III-cia generacja SGE ma wtyk OBD2. Pozostałe mają jedynie złącze diagnostyczne pod maską przy filtrze powietrza.
_________________
Jeśli jakoś Ci pomogłem, postaw "Piwo" Smile
Powrót do góry
WAMPIR

Stały Bywalec



Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 103
Skąd jesteś (miejscowość / region): woj ŚLĄSKIE
Posiadane auto: KIA SPORTAGE 2.0 16V 98r
Piwa: 1/1
Wysłany: Pon 28 Wrz 2009, 20:25
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


cześć kwadi Laughing a u ciebie po wymianie sondy jak wygląda spalanie bo moja kijanka to też pali 16 gazu po mieście
_________________
tylno napędowce są najlepsze SUPER JAZDA
Powrót do góry
gadu-gadu
Kwadi

Stały Bywalec



Dołączył: 01 Mar 2009
Posty: 150
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: VB
Piwa: 30/3
Wysłany: Wto 29 Wrz 2009, 16:45
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


WAMPIR napisał:
cześć kwadi Laughing a u ciebie po wymianie sondy jak wygląda spalanie bo moja kijanka to też pali 16 gazu po mieście


Witam, witam Wink

Panowie, prawda jest taka że te 15-16 L gazu w mieście to jest norma tego auta i niżej nie zejdziemy. Moja sekwencja przełącza się przy 45 st. Na 36 L LPG robię jakieś 240 km co daje mniej więcej 15,5 L. Mój silnik jest dopiero co po remoncie i oszczędzam go ale tu jest potwierdzenie tego spalania:

http://www.autocentrum.pl/?FF=307&makeid=13&modelid=314&genid=1826481065&filtr=1&engineid=4227&yearfrom=1994&yearto=2002&trybopinii=1

Pozdrawiam
_________________
Jeśli jakoś Ci pomogłem, postaw "Piwo" Smile
Powrót do góry
leon zet

Auto Maniak



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 756
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIA
Posiadane auto: SPORTAGE 2,0DOHC CUSTOM
Piwa: 57/0
Wysłany: Sob 14 Lis 2009, 01:30
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


Błąd "17" nie bardzo odnosi się do sondy lambda.
A przynajmniej nie bezpośrednio.
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 14 Lis 2009, 01:30
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
leon7080

Debiutant



Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Siem-ce śl.
Posiadane auto: merc-benz a klasa W169 1.5 LPG
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 14 Gru 2009, 14:11
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


Znalazłem przyczynę świecącego checka, zamienione były przewody łączące sondę z centralką lpg. Nie wiem, czy podłączył w ten sposób gazownik, czy potem ktoś grzebał. I miałem spokój, aż w sobotę ponownie zaświecił mi się check więc podłączyłem led-a i wyświetla pięć krótkich sygnałów, czyli jest to kod 05 a nigdzie nie znalazłem co oznacza. Stało się to z chwilą odpalenia auta, czyli nawet komputer nie zdążył przetestować podzespołów. i mam jeszcze pytanie, czy próbował ktoś podłączyć jakiś skaner pod gniezdo diagnostyczne w komorze silnika, z tego co się dopatrzyłem są w gnieździe linie K i L.
Powrót do góry
leon zet

Auto Maniak



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 756
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIA
Posiadane auto: SPORTAGE 2,0DOHC CUSTOM
Piwa: 57/0
Wysłany: Pon 14 Gru 2009, 22:43
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


Da się. Kiedyś w tym celu jeździłem do serwisu Boscha.
_________________
(link do strony władza ocenzurowała)
Powrót do góry
robert_kow

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Cze 2009
Posty: 170
Skąd jesteś (miejscowość / region): LUBELSKIE
Posiadane auto: SPORTAGE 1998r 2.0 DOHC 16V 128 KM,
Piwa: 2/1
Wysłany: Pon 25 Sty 2010, 11:10
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


a ja mam takie pytanko w mojej zainstalowana jest instalacja 2 generacji czyli nie sekfencja
pali się oczywiście kontrolka czek ,gazownik powiedział ze przy tej konfiguracji tak będzie.Po pomiarach sondy okazało sie ze padnięta jest lambda wymieniłem ja na uniwersalną boscha wskazania na kompie wskazują na nadal zła prace sondy.Mechanik twierdzi że może to być coś z instalacja elektryczną.Pytanko co moze być? Jak mozna zmierzyć sprawdzić czy sonda jest sprawna? proszę o info
Powrót do góry
leon7080

Debiutant



Dołączył: 05 Wrz 2009
Posty: 12
Skąd jesteś (miejscowość / region): Siem-ce śl.
Posiadane auto: merc-benz a klasa W169 1.5 LPG
Piwa: 1/0
Wysłany: Pon 25 Sty 2010, 15:28
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


W domowych warunkach, najlepiej podmienić sondę w innym silniku i przejechać na niej kilkadziesiąt kilometrów. Czy jesteś pewien, że jest dobrze podpięta do instalacji. U mnie jak pisałem wcześniej zamienione były wejście sygnału z wyjściem.
Powrót do góry
Adaho_krak

Dyskutant



Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 82
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: W podpisie
Piwa: 5/2
Wysłany: Pon 25 Sty 2010, 15:48
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


Zdjagnozować sondę można w prosty sposób, nie wiem jaka posiadasz w swoim autku, sondy są zazwyczaj 2 lub 4 przewodowe. Przy sondach dwu przewodowych (kolory przewodów np. biały i niebieski): jeden przewód to "masa" drugi to "data". Diagnozę sprawności sondy przeprowadzasz zwykłym miernikiem elektronicznym, ustawiasz sobie na Volty-prąd stały, wbijasz kocówki miernika w przewody sondy tak aby przebić izolację, zwiększasz obroty i na mierniku powinny się pokazać wartości w zakresie od 0,1-1V przemiennie wzrastając i opadając. Taki pomiar trzeba wykonać na ciepłym silniku. W sondzie cztero przewodowej ( np, biały, niebieski i dwa szare) sytuacja wygląda zupełnie identycznie jak powyżej, dodatkowe 2 kable (dwa szare, białe itp.) są w tym samym kolorze i jest to podgrzewanie sondy, pomiar wykonujesz na pozostałych dwóch.
_________________
KIA CARNIVAL 2,5 V6 24V + LPG 1999 r.p.
Nowe forum CARNIVAL: http://forumkiacarnival.za.pl/ - ZAPRASZAMY !!!
Powrót do góry
gadu-gadu
leon zet

Auto Maniak



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 756
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIA
Posiadane auto: SPORTAGE 2,0DOHC CUSTOM
Piwa: 57/0
Wysłany: Pon 25 Sty 2010, 17:47
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


A jak montowałeś nową sondę? Lutowałeś kable przypadkiem?
_________________
(link do strony władza ocenzurowała)
Powrót do góry
Adaho_krak

Dyskutant



Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 82
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: W podpisie
Piwa: 5/2
Wysłany: Pon 25 Sty 2010, 18:30
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


Do sondy NTK/NGK którą to zakupiłem i montowałem są dołączone specjalne złączki zaciskowe. Sondy nie wolno lutować ze względu na wysoką temperaturę otoczenia w którym pracuje.
_________________
KIA CARNIVAL 2,5 V6 24V + LPG 1999 r.p.
Nowe forum CARNIVAL: http://forumkiacarnival.za.pl/ - ZAPRASZAMY !!!
Powrót do góry
gadu-gadu
leon zet

Auto Maniak



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 756
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIA
Posiadane auto: SPORTAGE 2,0DOHC CUSTOM
Piwa: 57/0
Wysłany: Pon 25 Sty 2010, 22:43
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


Ja to wiem. Pytanie co zrobił Robert...
_________________
(link do strony władza ocenzurowała)
Powrót do góry
Padre80

Czytelnik



Dołączył: 13 Gru 2012
Posty: 1
Skąd jesteś (miejscowość / region): Żagań
Posiadane auto: Kia Sportage 2.0 70kW 1995
Piwa: 0/0
Wysłany: Czw 13 Gru 2012, 14:03
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


Witam serdecznie jestem nowy na tym forum. Mam sportage z 95 ze złączem diagnostycznym obok przepływki. Wczoraj udało mi się podłączyć w zaprzyjaźnionym warsztacie komputer marki AUTOBOSS. Sczytuje pięknie wszystkie błędy można także obejrzeć sobie aktualne wartości podawane przez wiele czujników takich jak przepływka sonda czujniki temperatury i inne. Polecam do diagnostyki tego silnika (SOHC 70kW) własnie ten komputer. Mi wypluł błąd sondy oraz błąd czujnika temperatury (spalanie 18 litrów benzyny na 100km). Mam nadzieję że po wymianie spalanie spadnie do akceptowalnych wartości. Pozdrawiam:)
Powrót do góry
Grzybeq

Auto Maniak



Dołączył: 04 Maj 2011
Posty: 1607
Skąd jesteś (miejscowość / region): Lubelskie <-> Kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: Kia Sportage 2.0 DOHC 1999 ver coś pomiędzy I a II
Piwa: 90/7
Wysłany: Wto 18 Gru 2012, 13:44
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Sonda lambda


Panowie - mi po wymianie sondy i podłączeniu jej pod sterownik LPG spalanie spadło do 11l/100km jadąc na trasie. Tankując 48 litrów i jadąc "za raz" całą trasę gazu wystarczy na 440-450km. Dodam, że nogę mam raczej lekką do jazdy a silnik staram się podczas jazdy trzymać na obrotach 2-3tys rpm.
Podłączając się pod sterownik gazu przy -10'C ku mojemu zdziwieniu sonda rozpoczęła pracę po około 10s od uruchomienia silnika. Przed wymianą sondy na tej samej ilości gazu przejeżdżałem jakieś 370-380km. Jak dla mnie jest to duża różnica. Jeżdżąc w trybie mieszanym gazu wystarczy mi na około 400km, z tym, że przełączenie na LPG następuje po rozgrzaniu gazu do 20'C, więc silnik pracuje jeszcze na ssaniu.

Dorzucam opis tego co się u mnie działo:
http://kia.auto.com.pl/forum/viewtopic.php?t=176555
_________________
˙zsıʍoɯ ɯʎzɔ o \'ɐıɔǝɾod zsɐɯ ǝıu ıʞodop \'ǝʇsoɹd ʇsǝɾ oʞʇsʎzsʍ
Powrót do góry
gadu-gadu skype status
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Sportage ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Kia Sportage »

Opinie o samochodach Kia Sportage - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Kia Sportage ) Porady, problemy techniczne


KiaSportage

89 900

2019r.

23 000 km

mazowieckie

KiaSportage

61 900

2016r.

106 428 km

śląskie

KiaSportage

45 500

2014r.

215 860 km

mazowieckie

KiaSportage

52 900

2012r.

183 613 km

kujawsko-pomorskie

KiaCarens

44 700

2017r.

227 000 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System