Kia

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponylinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Sportage ) Porady, problemy techniczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
elhash

Czytelnik



Dołączył: 25 Maj 2010
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Różańsko
Posiadane auto: Kia Sportage 1998
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 25 Maj 2010, 21:38
Temat postu:

Problem z przeniesieniem napędu


Witam wszystkich forumowiczów

Kupiłem niedawno Kia Sportage rocznik 1998. Wszystko było wporządku dopuki nie strzeliła mi prawa przednia opona. Kupiłem dwie nowe i założyłem na przód. Problem pojawił sie kiedy po zabawie w terenie zjechałem na czarne i przełączyłem auto z 4H na 2H. Auto bardzo cięzko idzie, przód bardzo hałasuje a do tego dragania są potężne... Wrażenia są takie jakby nie rozłączył do końca przedniego napędu. Ciekawe że usterka mija z czasem. Auto postoi odpocznie i wszystko jest ok. Znajomy podpowiedział że problemem może być różny rozmiar opon (205/195). Ze powstają naprężenia ponieważ, dla przykładu, na 100 obrotów przednich kół tylne robią 99. Powiedział mi również, że w ten sposób mogę rozwalić dyfry. Prosze o konsultację i wyjaśnienie problemu. Chciałbym się upewnić zanim kupię komplet oponek. Z góry dzięki.
Powrót do góry
gadu-gadu
leon zet

Auto Maniak



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 756
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIA
Posiadane auto: SPORTAGE 2,0DOHC CUSTOM
Piwa: 57/0
Wysłany: Wto 25 Maj 2010, 22:44
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


Co się stało? Ano nic - sprzęgiełka się nie rozłączyły. A hałasuje przedni wał napędowy napędzany biernie przez przedni most. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że w przednim wale zatarty jest wielowypust i rozpieprzony tylny krzyżak - stąd wibracje i hałas. To tyle w kwesti wyjaśnienia.
Nie wiem tylko skąd się bierze cudowne samoleczenie po postoju....

Przejdźmy do kwestii rozmiarów opon - rzeczywiście powinny być one takie same, bo rzeczywiście może to spowodować powstanie naprężeń w układzie napędowym, ale...
- po asfalcie nie jeździsz ani na 4H ani na 4L - tylko na 2H - więc skąd niby miałyby się brać owe naprężenia;
- nawet jeśli sprzęgiełka "nie puściły" a dźwignia od napędów jest w pozycji 2H to też trudno mówić o jakichś naprężeniach;
- nawet jeśli masz różne opony z tyłu i z przodu i jeździsz na 4H lub 4L po nawierzchniach luźnych to ewentualne naprężenie idzie w uślizg któregoś z kół... ale zanim tak się stanie mechanizmy rzeczywiście trochę dostają po [cenzura].
_________________
(link do strony władza ocenzurowała)
Powrót do góry
BartBartez

Debiutant



Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 41
Skąd jesteś (miejscowość / region): zachodnipomorskie
Posiadane auto: Kia Sportage 2.0 SOHC 96` 2szt
Piwa: 1/2
Wysłany: Sro 26 Maj 2010, 11:11
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


To nie samoleczenie. Automatyczne sprzęgiełka rozłączają się po przejechaniu kilku metrów do tyłu.
Powrót do góry
leon zet

Auto Maniak



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 756
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIA
Posiadane auto: SPORTAGE 2,0DOHC CUSTOM
Piwa: 57/0
Wysłany: Sro 26 Maj 2010, 13:35
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


Kolega nie napisał czy cofał po rozłączeniu przedniego napędu czy też nie. Wydaje mi się, że nie - więc sprzęgiełka trzymają i to tłumaczy opisane objawy.
_________________
(link do strony władza ocenzurowała)
Powrót do góry
elhash

Czytelnik



Dołączył: 25 Maj 2010
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Różańsko
Posiadane auto: Kia Sportage 1998
Piwa: 0/1
Wysłany: Sro 26 Maj 2010, 20:34
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


Witam ponownie. Kolega leon zet słusznie zgaduje że nie cofałem po rozłączeniu przedniego napędu... Z tego co zrozumiałem, to ze sprzęgiełka się nie rozłączyły nie oznacza że napęd jest dalej przekazywany. To by się zgadzało z moim przypadkiem, ponieważ mimo wibracji i hałasów auto napędzane było tylko przez tylny napęd. Nie wiem czy istotną informacją jest że cały burdel zaczyna się dopiero od prędkości około 60 km/h. Poniżej jest ok...

Dzięki za wyjaśnienie tematu opon. Zamówiłem już nowe niebawem będą. Niestety odbiór dopiero po dziesiątym Sad
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Sro 26 Maj 2010, 20:34
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
leon zet

Auto Maniak



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 756
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIA
Posiadane auto: SPORTAGE 2,0DOHC CUSTOM
Piwa: 57/0
Wysłany: Sro 26 Maj 2010, 21:24
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


To tylko potwierdza moją diagnozę. Im szybciej jedziesz tym szybciej obraca się wał. A im szybciej się obraca tym większe generuje wibracje. Zrób coś z tym, bo jak tak dalej pójdzie to polecą łożyska w moście i w reduktorze. One strasznie nie lubią niewyrównoważonych mas wirujących.
_________________
(link do strony władza ocenzurowała)
Powrót do góry
BartBartez

Debiutant



Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 41
Skąd jesteś (miejscowość / region): zachodnipomorskie
Posiadane auto: Kia Sportage 2.0 SOHC 96` 2szt
Piwa: 1/2
Wysłany: Czw 27 Maj 2010, 11:13
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


Więc tak jak pisał Leon - sprawdzić wał. U mnie było to odczuwalne przy jeszcze większych prędkościach - była pęknięta szklanka na krzyżaku. A i przy okazji rozsypało się sprzęgiełko
Powrót do góry
elhash

Czytelnik



Dołączył: 25 Maj 2010
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Różańsko
Posiadane auto: Kia Sportage 1998
Piwa: 0/1
Wysłany: Czw 27 Maj 2010, 18:54
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


Wiec wszystko jasne. Dzieki za porady. Weekend wolny wiec bedzie czas się za to zabrac. Pozdrawiam.
Powrót do góry
gadu-gadu
leon zet

Auto Maniak



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 756
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIA
Posiadane auto: SPORTAGE 2,0DOHC CUSTOM
Piwa: 57/0
Wysłany: Czw 27 Maj 2010, 23:17
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


No to tradycyjnie - to czego nie dowiesz się w serwisie:
- Tylny krzyżak przedniego wału ma brzydko mówiąc przesrane. Znajduje się ona w takim miejscu, że od góry ogranicza go podłoga, z tyłu reduktor a do dołu poprzeczka ramy. W tym oto przytulnym zakątku zimą zalega śnieg, a poprzeczka ramy ma skłonność do zgarniania syfu wszelakiego. Z tego też powodu smar z krzyżaka jest błyskawicznie wymywany, bieżnie i igiełki rdzewieją i krzyżak nadaje się do regeneracji poprzez ciepnięcie w stronę najbliższego kubła ze złomem;
- Przedni krzyżak wytrzymuje dużo dłużej niż jego kumpel;
- Jeśli złącze wielowypustowe będzie wykazywać cechy bliźniąt syjamskich, to znaczy za cholerę nie da się rozsunąć to masz większy problem niż Ci się wydaje. Po pierwsze będzie duży kłopot ze zdemontowaniem takiego wału, bo nie będzie chciał zeskoczyć z zamka. A po drugie to jak już go zdejmiesz i będziesz chciał rozruszać wielowypust to może się okazać, że złącze to będzie tak skorodowane, że cały wał będzie się kiwał (wina "nadmiernego" smarowania). Wtedy trzeba znaleźć warsztat, który dorabia wały napędowe - wspawają tam wielowypust powiedzmy od lublina z wkładką teflonową i całość wyważą. Najlepiej gdyby wyważali na samochodzie. Koszt - jakieś 4 stówy.
- Z krzyżakami na wymianę też nie jest różowo. Oryginalne stosowane na pierwszy montaż mają kalamitki do wtłaczania smaru. Te dostępne w handlu - niezależnie czy oryginał czy zamiennik - kalamitki takowej nie posiada. A ponieważ materiał krzyżaka jest ulepszany cieplnie - więc nie da się w nim wykonać otworu pod kalamitkę (sprawdzone). Koszt krzyżaka powala: jakiś czas temu pytałem w ASO - oryginał oczywiście bez kalamitki: 150 zł... Powiem krótko - bandytyzm. Z tego co słyszałem krzyżak podchodzi z jakiegoś mitsubishi - jest połowę tańszy i ma kalamitkę.

Ja tam w sumie nie mam takich problemów - w aucie mam przerobione wały z żuka... Krzyżak kosztuje max 40zł i jest dostępny nawet w gieesie...
_________________
(link do strony władza ocenzurowała)
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
BartBartez

Debiutant



Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 41
Skąd jesteś (miejscowość / region): zachodnipomorskie
Posiadane auto: Kia Sportage 2.0 SOHC 96` 2szt
Piwa: 1/2
Wysłany: Pią 28 Maj 2010, 11:11
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


Ja krzyżaki kupowałem chyba w InterCarsie - około 80zł/szt po zniżkach - z kalamitką.
Powrót do góry
leon zet

Auto Maniak



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 756
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIA
Posiadane auto: SPORTAGE 2,0DOHC CUSTOM
Piwa: 57/0
Wysłany: Pią 28 Maj 2010, 11:13
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


A pamiętasz kto go wyprodukował? Nie GMB przypadkiem?
_________________
(link do strony władza ocenzurowała)
Powrót do góry
elhash

Czytelnik



Dołączył: 25 Maj 2010
Posty: 5
Skąd jesteś (miejscowość / region): Różańsko
Posiadane auto: Kia Sportage 1998
Piwa: 0/1
Wysłany: Pią 28 Maj 2010, 19:00
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


Trochę mnie przeraziłeś... Mam nadzieję że nie wypłukam się do zera pierwszego dnia remontu Smile

Podziękowania za dodatkowe info. Piwo dla tego Pana Smile
Powrót do góry
gadu-gadu
BartBartez

Debiutant



Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 41
Skąd jesteś (miejscowość / region): zachodnipomorskie
Posiadane auto: Kia Sportage 2.0 SOHC 96` 2szt
Piwa: 1/2
Wysłany: Sob 29 Maj 2010, 09:48
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


leon zet napisał:
A pamiętasz kto go wyprodukował? Nie GMB przypadkiem?

Nie pamiętam. Ale jak teraz patrzę w ofertę InterCarsu to GMB były ostatnio po 20 zł(obecnie nie dostępne). Innych nie widzę.

Wracając do problemu "samoleczenia" to przypomniało mi się, że kolega w roczniku 98 pewnie ma sprzęgiełka podciśnieniowe. Prawdopodobnie za późno odpuszczają. Może przewody zapchane lub jakiś zawór sterujący?
Powrót do góry
Leon 286

Debiutant



Dołączył: 11 Mar 2009
Posty: 16
Skąd jesteś (miejscowość / region): Pomorze
Posiadane auto: Kia Sportage, 2,0 B, 2001
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 21 Wrz 2010, 07:39
Temat postu:

Wyjęcie wału


Odkręciłem wszystkie śruby od przedniego wału i po godzinie bezskutecznej walki poddałem się.
"Jeśli złącze wielowypustowe będzie wykazywać cechy bliźniąt syjamskich, to znaczy za cholerę nie da się rozsunąć to masz większy problem niż Ci się wydaje. Po pierwsze będzie duży kłopot ze zdemontowaniem takiego wału, bo nie będzie chciał zeskoczyć z zamka."
Tak pisał Leon Zet o wyjęciu wału.
Może ktoś ma sposób na wyjęcie wału z zapieczonym wielowypustem jeśli tak to napiszcie. Question
Powrót do góry
leon zet

Auto Maniak



Dołączył: 14 Lis 2009
Posty: 756
Skąd jesteś (miejscowość / region): KIA
Posiadane auto: SPORTAGE 2,0DOHC CUSTOM
Piwa: 57/0
Wysłany: Wto 21 Wrz 2010, 14:38
Temat postu:

Re: ( Kia Sportage ) Problem z przeniesieniem napędu


Niestety - trzeba zadziałać siłowo, bo inne bardziej finezyjne metody zwyczajnie nie zadziałają.
Ja zrobiłem to w ten sposób, że pomiędzy flansze przy przednim moście wcisnąłem łapkę i ordynarnie wała wyłuskałem. Zarówno przedni most, jak i reduktor z całą resztą zespołu napędowego jest mocowany do ramy za pośrednictwem poduszek gumowych, więc działając siłą można te elementy nieco przesunąć. Dla małego ułatwienia można podnieść przód auta, solidnie go zabezpieczyć i spróbować poluzować mocowanie przedniego mostu do ramy po prawej stronie - most powinien się wtedy nieco opuścić i wał łatwiej zeskoczy z zamka.

Powodzenia.
_________________
(link do strony władza ocenzurowała)
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum KIA Forum Strona Główna -> ( Kia Sportage ) Porady, problemy techniczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Kia Sportage »

Opinie o samochodach Kia Sportage - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Kia Sportage ) Porady, problemy techniczne


KiaCarens

38 990

2014r.

195 069 km

pomorskie

KiaSportage

36 990

2011r.

163 000 km

wielkopolskie

KiaCarens

57 600

2017r.

119 254 km

podkarpackie

KiaSportage

93 900

2020r.

81 324 km

śląskie

KiaSportage

99 900

2019r.

56 000 km

śląskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group




Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System